Město Modřice
připravilo pro všechny příznivce hudebních zážitků


          


          

22.
KOMORNÍ KONCERT NA RADNICI


          


          

Tango nuevo
a
Smíšený pěvecký sbor města Modřice

„Současná Jižní Amerika a renesanční Evropa“


Libor Janeček - kytara, Petr Zámečník - akordeon
(Instrumental tandem Tango nuevo)
sbormistr - Jana Kovářová


          


          


          
Středa 31. května 2006 v 19 hodin
Nová radnice na náměstí Svobody v Modřicích


          

Program koncertu

  1. Libor Janeček – kytara, Petr Zámečník – akordeon
    • Astor Piazzolla
      Lo que vendra
    • Maximo Diego Pujol
      Milonga de Junio
    • Celso Machado
      Musiques populaires brésiliennes
      - Algoado doce
      - Sambossa
      - Péle de moleque
    • Astor Piazzolla
      Estaciones Porteňas
      - Primavera Porteňa
      - Verano Porteňo
      - Otoňo Porteńo

      Libertango

  2. Přestávka

  3. Smíšený pěvecký sbor města Modřice – sbormistr Jana Kovářová
    • Graduale - Leoš Janáček
    • El grillo - Josquin Desprez
    • Fata la parte - Juan del Encina
    • Oy Comamos y bebamos - Juan del Encina
    • Cassandra mia - Padre Cornelio Antonelli da Rimini
    • Contrappunto bestiale alla mente - Adriano Banchieri
    • Až já pojedu - lidová
    • Zottelmarsch - anonym


          


          

O autorech skladeb

Celso Machado (*1953)
autor je vynikající kytarista a zpěvák, komponuje a učí. V posledních letech žije ve Vancouveru v Kanadě. Je vášnivým sběratelem nejrůznějších odrůd drnkacích nástrojů kytarového typu.

Astor Piazzolla (1921-1992)
argentinský skladatel, hráč na bandoenon, zakladatel stylu Tango nuevo. Hudba nového tanga je inspirována tradičním tangem, které vzniklo v Buenos Aires kolem roku 1880 a má svůj původ v pouličních rvačkách přístavních čtvrtí, tančírnách a nevěstincích. Tango nuevo spojuje v sobě elementy klasické, populární a moderní hudby a odráží pocity přistěhovalců ze Španělska a Itálie. Piazzollův soubor Quinteto Nuevo Tango (bandoneon - knoflíková tahací harmonika - housle - kytara - klavír a kontrabas) proslavila skladatele i jeho dílo po celém světě.

Maximo Diego Pujol (*1957)
argentinský skladatel, který se věnuje převážně kompozicím pro kytaru.

Padre Cornelio Antonelli da Rimini (15..)
italský renesanční skladatel madrigalů, který mj. působil kolem roku 1570 v Benátkách a snad byl také kapelníkem v S. Stefano.

Adriano Banchieri (1568 -1634)
italský varhaník a skladatel, působící v Boloni. Přes svůj duchovní stav (v roce 1620 se stal opatem) nikdy neopustil hudbu a mj. též aktivně působil v "Accademia Filarmonica in Bologna". Napsal mnoho různých skladeb a významně přispěl k vývoji ranné opery. Byl váženým hudebním teoretikem a prvním, kdo použil symboly "f" (forte) a "p" (piano) k označení síly hlasitosti. Skladba "Contrappunto bestiale alla mente" - Zvířata improvizují kontrapunkt obsahuje řadu typických zvířecích zvuků.

Josquin Des Prez (1440-1521)
původem belgičan, jeden z nejvlivnějších skladatelů doby renesance. Působil u dvora krále René z Anjou, mj. též v papežském pěveckém sboru a jeho skladby (polyfonní motety, mše a šansony), známé po celé západní Evropě byly považovány za modely pro mnoho kompinistů i teoretiků. Oceňovala ho řada významných lidí 16-tého století (např. Rebelais) a byl favorizovaným skladatelem Martina Luthera.

Juan del Encina (1468-1529)
Španělský skladatel, básník, kněz a dvořan, působící ve službách vévody z Alby v Slamance a u španělského papeže Alexandra VI. v Římě. Je považován za zakladatele španělského dramatu. Byl hlavním přispěvatelem "Cancionero de Palacio" - dvorského zpěvníku milostných písní.

Leoš Janáček (1854-1928)
Patří mimo jiné mezi nejvýznamnější osobnosti v oblasti české písňové tvorby a to jako sběratel, skladatel a upravovatel lidových písní z Moravy a Slezska.

 

O účinkujících

Instrumental tandem
vznikl v roce 1993 jako koncertní duo - Libor Janeček (kytara) a Petr Zámečník (akordeon). Od toho roku koncertuje po celé České republice na komorních koncertech, ale také na hudebních festivalech, vernisážích a soutěžích. Soubor se představil i v mnoha zemích Evropy (Rakousko, Německo, Slovensko, Rumunsko, Švédsko). V roce 2003 se velmi úspěšně prezentoval na kytarovém festivalu v Klodzku (Polsko) a v listopadu na mezinárodním festivalu Music Jam 2003 v Sofii (Bulharsko). Pravidelně nahrává pro Český rozhlas v Brně skladby jihoamerických autorů, ale i soudobou českou hudbu. V roce 2000 vyšlo ve vydavatelství Spirála CD Tango nuevo. Repertoár koncertního dua zahrnuje především argentinské skladby Astora Piazzolly a jihoamerickou hudbu, soudobou českou hudbu, ale i hudbu klasickou a romantickou.

Libor Janeček (*1969)
narozen v Jindřichově Hradci, nyní žiáje v Brně. Je absolventem brněnské konzervatoře. Vedle účinkování v "Instrumental tandem tango nuevo" se věnuje též sólové koncertní činnosti, spolupracuje s triem barokní a klasické hudby (kytara - flétna - zpěv) a účinkuje v komorním duu (kytara - zpěv).

Petr Zámečník (*1967)
narozen v Brně, absolvoval konzervatoř v Plzni. Kromě účinkování v Instrumental tandemu pořádá odborné a popularizační přednášky v České republice na téma Astor Piazzolla a tango Nuevo.

Smíšený pěvecký sbor města Modřice - sbormistr Jana Kovářová
Pěvecký sbor je složený z amatérských zájemců o zpívání z Modřic a z Brna, různého věku i nejrůznějších povolání - od studentek až po důchodce. Ve složení svých členů částečně navazuje na Modřický pěvecký sbor, který působil v letech 1998-2001 při pobočce ZUŠ pod vedením prof. Rudolfa Zavadila. Z té doby také pochází občasná spolupráce s Chrámovým sborem z Oslavan.

Od konce roku 2001 se stalo novým zřizovatelem sboru Město Modřice a sbormistrem JANA KOVÁŘOVÁ. Pod jejím vedením byl nastudován zcela nový repertoár, významně doplněno personální obsazení všech hlasů a uskutečněna řada úspěšných koncertů. Domácímu publiku se sbor pravidelně představuje v rámci cyklu "Komorní koncerty na radnici v Modřicích", na zahrádkářské výstavě u příležitosti Modřických hodů a při rozsvěcování vánočního stromu na náměstí. Vystupoval ale i v Brně Tuřanech, ve Šlapanicích, v Neslovicích, Oslavanech a Horních Dubňanech.

Od roku 2004 se datuje zajímavá spolupráce sboru se skladatelem Vojtěchem Javorou. Jejím výsledkem bylo nastudování jeho nové České vánoční mše půlnoční, která byla několikrát provedena ve spolupráci s Chrámovým sborem ze Šlapanic a především Chrámovým sborem z Tuřan, jehož několik členů též následně posílilo řady modřického sboru.

V repertoáru sboru jsou starší i nové 4-hlasé skladby, jak ze světské (madrigaly), tak i chrámové hudby, vánoční mše, koledy a spirituály. Významný podíl mají též klasické i současné úpravy lidových písní.

Jana Kovářová
Absolventka brněnské konzervatoře v oboru dirigování z dirigentské třídy profesora Petra Fialy. Na ZUŠ v Brně vyučuje hru na klávesové nástroje a věnuje se též aktivnímu zpěvu. Spolupracovala s ansámbly Kvintet de Monte, Musica da Camera Brno, Ars Brunensis Chorus a skupinou Kamelot. Podílela se též na provedení opery Acis a Galatea (Haendel) a je členkou souboru Sol et Sedes. Od konce roku 2001 je sbormistrem Smíšeného pěveckého sboru města Modřice.

 


          

 


          

Pozvánka

Na 27. září 2006 - další koncert na radnici v Modřicích - Saxofonové kvarteto (Lubor Pokluda)
Modřický pěvecký sbor pak bude již tradičně zpívat na zahrádkářské výstavě o hodech.

Internetové stránky o koncertech s fotografiemi a ukázkovými nahrávkami: mim.voda.cz