Město Modřice
připravilo pro všechny příznivce hudebních zážitků
19.
KOMORNÍ KONCERT NA RADNICI
Večer s houslemi a klavírem
Lucie Czajkowská - klavír
Lukáš Novotný – housle, klavírní doprovod Jiří Hrubý
Středa 25. ledna 2006 v 19 hodin
Nová radnice na náměstí Svobody v Modřicích
-
Program koncertu
-
- L. van Beethoven
(Lucie Czajkowská - klavír)
- Sonáta d moll op. 31 č. 2, 1. věta - Largo Allegro
- B. Smetana
(Lucie Czajkowská - klavír)
- Tři poetické polky - Es dur, g moll, As dur
- F. Chopin
(Lucie Czajkowská - klavír)
***** přestávka 5 minut *****
- J. S. Bach
(Lukáš Novotný - housle, klavírní doprovod Jiří Hrubý)
- Ciaccona z Partity d moll
- J. Brahms
(Lukáš Novotný - housle, klavírní doprovod Jiří Hrubý)
- Houslový koncert D dur, 2.věta - Adagio
-
O autorech skladeb
-
-
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
-
Německý skladatel a varhaník, vrcholný představitel barokní hudby - mistr kontrapunktu a fugy. Za života nebyl jako skladatel dostatečně chápán a po smrti jeho skladby upadaly v zapomenutí. Teprve koncem 19. století se jeho rozsáhlému dílu dostalo širšího uznání.
-
Ludwig van Beethoven (1770-1827)
-
Německý skladatel, narozený v Bonnu - od r. 1792 trvale žil ve Vídni a několikrát pobýval i v českých zemích (Praha, Teplice s Goethem, Karlovy Vary, Františkovy lázně, Hradec u Opavy). Jeden z nejvýznamnějších světových hudebníků, jehož dílo dovršuje a překonává hudební klasicizmus. Nejprve navazuje na J. Haydna a W. A. Mozarta, ale v další etapě již naznačil základní směr instrumentální hudbě 19. století. Od svých 30 let trpěl ušní chorobou a i když nakonec zcela ohluchl, dokázal i v té době skládat svá vrcholná díla. Ovlivněný osvícenstvím a francouzskou revolucí, formuluje ve své 9. symfonii (dnes hymna EU) idee "volnost, rovnost a bratrství", jako příkaz všemu lidstvu.
-
Johannes Brahms (1833-1897)
-
Německý skladatel původem z muzikantské rodiny v Hamburku, znamenitý pianista a dirigent, který byl ve své době R. Schumanem označován za nejvýznamnější zjev nové německé hudby. Posledních 20 let svého života žil ve Vídni, kde byl dominantní postavou tamnějšího hudebního života. Po jeho smrti město dokonce vyhlásilo den smutku a na Ústředním hřbitově byl pochován v centrální zahradě cti mezi Beethovena a Schuberta. Brahms byl velkým ctitelem Antonína Dvořáka a významně zasáhl v jeho prospěch. Nejprve svým vlivem podpořil vydání Moravských dvojzpěvů, které znamenaly počátek Dvořákových úspěchů a později pro něj prosadil též c.k. státní hudební stipendium.
-
Frederyk Chopin (1820-1881)
-
Největší polský skldatel a virtuos, který žil od roku 1830 v emigraci v Paříži. Psal téměř výhradně pro klavír (2 koncerty, mazurky, polonézy, preludia, nokturna, valčíky, etudy, balady, scherza, sonáty atd) a výrazně obohatil techniku klavírní hry. Novátorská je rovněž melodická složka jeho skladeb, zvláště jako lyrická a dramatická subjektivní výpověď o autorově cítění.
-
Beřich Smetana (1824-1884)
-
Spolu s Antonínem Dvořákem zakladatel české moderní národní hudby, vynikající klavírista a dirigent. Na gymnáziu v Havlíčkově (tehdejším Německém) Brodě se sblížil s Karlem Havlíčkem Borovským, který inspiroval jeho český národní program v hudbě. V letech 1856 až 1861 působil jako klavírní virtuos, dirigent a pedagog ve Švédském Göteborgu. Významné místo v jeho tvorbě mají četné klavírní skladby - zvláště polky, České tance a další.
-
O účinkujících
-
-
Lucie Czajkowská
-
Pochází z Brna a od malička vyrůstala v hudebním prostředí (oba rodiče učí na základní umělecké škole) a snad i proto (ale nejen proto ...) se hudbě od mládí intenzívně věnuje a spojuje s ní i další přání a plány do budoucna. Většinu dosavadního života prožila v Mikulově, kde také v 6 letech začala navštěvovat místní ZUŠ - hru na klavír ve třídě Evy Golové a postupně získala i řadu ocenění na významných soutěžních akcích. Talentinum v rámci mezinárodního festivalu Concertus Moraviae 1998 - 1. místo, celostátní kolo soutěží ZUŠ 1999 - 2. místo a několikrát 3. cenu v celostátní soutěži Prague junior note.
Již na ZUŠ se začala věnovat také komorní hře, zvláště v klavírním duu ve třídě Moniky Czajkowské a také v tomto oboru získala úspěch a a přední ceny. (Per quattro mani Praha, Dvořákův Lipník, mezinárodní soutěže Interfórum talentov Bratislava a Schubertova soutěž pro klavírní dua v Jeseníku). V současné době je studentkou 5. ročníku Konzervatoře v Brně ve třídě prof. Evy Horákové.Na podzim roku 2001 získala v Soutěžní přehlídce konzervatoří ČR v Pardubicích čestné uznání 1.stupně a o tři roky později si z téže soutěže odvážela již 2.cenu. V roce 2002 a 2004 se také úspěšně účastnila Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže v Plzni, odkud si přivezla nejen čestná uznání, ale i zvláštní cenu za provedení děl Bedřicha Smetany.
-
Lukáš Novotný
-
Bydlí v Újezdě u Brna a od časného mládí se intenzivně a velice úspěšně upsal kouzlu hudby. Na housle začal hrát v 6 letech pod vedením pí uč. Tomkové na ZUŠ Jaroslava Kvapila v Brně, potom studoval dva roky u prof. Jiřího Besperáta a dále pokračoval u prof. Bohumila Kotmela. Jeho první houslová soutěž byl Černovický muzikant 1994, kde získal 1. cenu. Od té doby se každoročně zúčastňuje soutěží jak pro sólové housle, tak i v komorní hře a v roce 1998 měl též první samostatný houslový recitál v Brně.
Již od studia na ZUŠ v letech 1997 až 2003 koncertoval a získal řadu prvních i dalších předních cen na celostátních i mezinárodních soutěžích v Česku, Německu, Litvě, v Moskvě a na Slovensku. Bylo to mj. na Mezinárodní Kociánově houslové soutěži, Soutěži prof. Muziky, Soutěži Karla Ditterse z Dittersdorfu a na Houslových kurzech V. Hudečka a B. Kotmela v Luhačovicích, kde patřil mezi nejlepší účastníky. V současné době studuje 3. rokem obor housle na Konzervatoři v Brně u profesora Bohumila Kotmela. V roce 2005 sólově účinkoval na mezinárodním hudebním festivalu Moravský Podzim.
-
Jiří Hrubý
-
Bydlí v Sokolnicích a je posluchačem oboru klavír 5. ročníku konzervatoře v Brně.
-
Pozvánka
-
Jubilejní 20. komorní koncert na radnici -
ve středu 29. března - "Vokální a hudební večer"
Vystoupí studenti konzervatoře - zpěvačky Jana Jelínková a Miroslava Jašková (prof. Morávková)
a violoncellista Robert Kružík (prof. Zicha), který okouzlil modřické publikum již před rokem
svým provedením Uherské rapsodie D. Poppera a vlastní skladbou "Mlsný medvěd a invaze včel".
Internetové stránky o koncertech i o pěveckém sboru s fotografiemi a ukázkovými nahrávkami:
http://mim.voda.cz/