Město Modřice
připravilo pro všechny příznivce hudebních zážitků


          


          


          

18.
KOMORNÍ KONCERT NA RADNICI


          


          

Předvánoční koledové zpívání


Smíšený pěvecký sbor města Modřice – sbormistr Jana Kovářová a vokální kvarteto Pukokuko j.h.


          


          


          


          


          


          


          


Středa 14. prosince 2005 v 19 hodin
Nová radnice na náměstí Svobody v Modřicích


          


          


          


          

Program koncertu

  1. John Dowland
    (Pukokuko)
    • Come Again! Sweet Love Doth Now Invite
  2. John Dowland
    (Pukokuko)
    • Shall I Sue
  3. Bohuslav Martinů
    (Pukokuko)
    • Čtyři písně o Marii (první 2 - Zvěstování a Sen)
  4. Tomas Luis de Victoria
    (Kekokuko)
    • O Magnum mysterium
  5. Orlando di Lasso
    (Kekokuko)
    • Jubilate Deo
  6. Claudio Monteverdi
    (Pukekokuko)
    • Cor mio! Mentre vi miro
  7. Claudio Monteverdi
    (Pukekokuko)
    • Jo mi son giovinetta
    ***** přestávka 10 minut *****


  8. lidová koleda - upravil Petr Řezníček
    • Ráda bych k Betlému
  9. F. X. Gruber - upravil Petr Řezníček
    • Tichá noc
  10. lidová koleda - upravil Petr Řezníček
    • Vzhůru vzhůru pastuškové
  11. třebíčská koleda - upravil Zdeněk Kaňák
    • Radost zvěstujem
  12. třebíčská koleda - upravil Zdeněk Kaňák
    • Nastala koleda
  13. třebíčská koleda - upravil Zdeněk Kaňák
    • Ó dobrá hodina
  14. třebíčská koleda - upravil Zdeněk Kaňák
    • Vítej krásné Jezulátko
  15. třebíčská koleda - upravil Zdeněk Kaňák
    • Radujte se zvířátka
  16. třebíčská koleda - upravil Zdeněk Kaňák
    • Usni dítě
  17. třebíčská koleda - upravil Zdeněk Kaňák
    • Darečníci
  18. Jakobus Gallus Handl
    • Duo Seraphim


          

O autorech skladeb

John Dowland (1562-1626)
Největší loutnista své doby - dvorní loutnista Dánského krále. Jeho písně byly velmi oslavovány současníky a v dnešní době jsou znovu vydávány a prováděny.

Jacobus Gallus, známý též jako Jacob Handl (1550-1591)
Původem ze Slovinska, cisterciácký mnich. Významný skladatel mší, církevních chorálů a dalších typů skladeb. Zastával důležité dvorní a církevní pozice ve Vídni, v Olomouci a v Praze za císaře Rudolfa II.

Franz Xaver Gruber (1787-1863)
Rakouský skladatel jedné z nejznámějších vánočních písní "Stille Nacht - Tichá noc", kterou složil v roce 1818 na text Josepha Mohra (1792-1848). Tehdy působil jako učitel, varhaník a kostelník v Oberndorfu - asi 20 km severně od Salzburku na řece Salzach.

Zdeněk Kaňák (1910-1991)
původem z Brna - hudební pedagog, skladatel a sbormistr, který byl též autorem a spoluautorem mnoha zpěvníků a učebnic. Za svého působení na gymnáziu v Třebíči harmonizoval řadu třebíčských koled, které sebral spolu s P. Františkem Vítkem. Vydány byly Gymnaziální maticí v Třebíči na Vánoce 1943 a později je též upravil pro 4 sborové hlasy.

Orlando di Lasso (1532-1594)
Jeden z nejvýznamnějších renesančních skladatelů, zv. "král hudby". Původem Vlám, působil v Miláně, v Římě a především jako dvorní skladatel a kapelník v Mnichově.

Bohuslav Martinů (1890-1959)
Český skladatel, narozený v Poličce a žijící od roku 1923 převážně ve Francii a ve Švýcarsku. Jeden z významných představitelů hudby 20. století. Autor mnoha oper, baletů, symfonií a koncertů, který se dopracoval ke zcela osobitému slohu. Po celý život se též intenzivně věnoval tvorbě komorní, klavírní a vokální.

Claudio Monteverdi (1567-1643)
Neohroženě aplikoval umělecký rozhled a duchaplnost ideí v rámci tzv. "Nové hudby". Jeho harmonická invence ho přivedla na místo nejvyššího významu v historii hudby.

Petr Řezníček (*1938)
skladatel a hudební režisér, působící v Brně. Často provozované jsou jeho skladby a především úpravy lidových písní pro pěvecké sbory.

Tomás Luis de Victoria (1548-1611)
Největší španělský renesanční skladatel. Jeho dílo obsahuje výhradně duchovní hudbu se silným mystickým cítěním. Po studiích a působení v Římě, byl od roku 1587 kaplanem císařovny Marie, sestry Filipa II. Španělského, ředitelem kůru "Maestro de capilla" a varhaníkem v "Convento de las Descalzas Reales de S. Clara" v Madridu.


          


          


          

O účinkujících

Pukokuko, Kekokuko, resp. Pukekokuko
akronym, tj. zkratkové označení pro občas společně vystupující vokální kvarteto, resp. kvinteto, vytvořené ze jmen jeho členů - Dana Puková, Linda Keprtová, Jana Kovářová, Jan Kučera a Václav Kovář.

Dana Puková
Studovala klasický zpěv na LŠU u pí. J. Janíčkové a na Filosofické fakultě vystudovala obor Angličtina a Norština. Dlouhou dobu se také věnuje modernímu tanci. Členka taneční skupiny Mimi Fortunae, od roku 1998 členka zpěvohry ND v Brně a poté od roku 2002 na scéně Městského Divadla Brno účinkuje v muzikálech a operetách. Jako tanečnice vystupovala na mnoha divadelních scénách po České republice.

Linda Keprtová
Vystudovala Církevní střední varhanickou školu v Opavě, obor duchovní hudba, kde spolupracovala se sborem Laudate Dominum. V téže době byla uměleckou vedoucí Scholy chrámu Sv. Jakuba v ćeské Třebové. Nyní studuje na JAMU, obor dirigování sboru u doc. Lubomíra Mátla. Je uměleckou vedoucí souboru Sol et Sedes a členkou sboru Ars Brunensis. Vystupuje v Česku i v zahraničí (Německo, Rakousko, Francie, Itálie ...).

Jana Kovářová
Absolventka brněnské konzervatoře v oboru dirigování z dirigentské třídy profesora Petra Fialy. Na ZUŠ v Brně vyučuje hru na klávesové nástroje a věnuje se též aktivnímu zpěvu. Spolupracovala s ansámbly Kvintet de Monte, Musica da Camera Brno, Ars Brunensis Chorus a skupinou Kamelot. Podílela se též na provedení opery Acis a Galatea (Haendel) a je členkou souboru Sol et Sedes. Od konce roku 2001 je sbormistrem Smíšeného pěveckého sboru města Modřice.

Jan Kučera
pochází z Přerova. Hudbě se začal věnovat pouze na amatérské úrovni (vystudoval elektro-průmyslovku, nehraje na žádný nástroj a má i jiné zájmy - hraje 1. ligu přerovské malé kopané), ale přesto dosáhl významných úspěchů. Působil v přerovském sboru Vokál, kde dodne hostuje jako sólista a je členem souborů Musica Figuralis, Ars Brunensis a Smíšený pěvecký sbor města Modřice.

Václav Kovář
povoláním polygraf, v dětství studoval hru na klavír a nyní hraje na violoncello. Od roku 1996 je členem pěveckého sboru Ars Brunensis, s nímž absolvoval řadu prestižních koncertů v České republice, na Slovensku, v Německu, Polsku, Rakousku, a Itálii. Významná je i účast v jiných brněnských hudebních tělesech, jako Ensemble porta musicae, Black Uganda Choir, Komorní opera JAMU, Musica Figuralis a projekty s Brněnským akademickým sborem. Dále se věnuje nesystematické hudebně-vědné činnosti, kterou se snaží víceméně aplikovat na hudební praxi.

Smíšený pěvecký sbor města Modřice - sbormistr Jana Kovářová
Pěvecký sbor je složený z amatérských zájemců o zpívání z Modřic a z Brna, různého věku i nejrůznějších povolání - od studentek až po důchodce. Ve složení svých členů částečně navazuje na Modřický pěvecký sbor, který působil v letech 1998-2001 při pobočce ZUŠ pod vedením prof. Rudolfa Zavadila. Z té doby také pochází spolupráce s Chrámovým sborem z Oslavan.

Od konce roku 2001 se stalo novým zřizovatelem sboru Město Modřice a sbormistrem JANA KOVÁŘOVÁ. Pod jejím vedením byl nastudován zcela nový repertoár, významně doplněno personální obsazení všech hlasů a uskutečněna řada úspěšných koncertů. Domácímu publiku se sbor pravidelně představuje v rámci cyklu "Komorní koncerty na radnici v Modřicích", na zahrádkářské výstavě u příležitosti Modřických hodů a při rozsvěcování vánočního stromu na náměstí. Vystupoval ale i v Brně Tuřanech, ve Šlapanicích, v Neslovicích, Oslavanech a Horních Dubňanech.

Od roku 2004 se datuje zajímavá spolupráce sboru se skladatelem Vojtěchem Javorou. Jejím výsledkem bylo nastudování jeho nové České vánoční mše půlnoční, která byla několikrát provedena ve spolupráci s Chrámovým sborem ze Šlapanic a především Chrámovým sborem z Tuřan, jehož několik členů též následně posílilo řady modřického sboru.

V repertoáru sboru jsou starší i nové 4-hlasé skladby, jak ze světské (madrigaly), tak i chrámové hudby, vánoční mše, koledy a spirituály. Významný podíl mají též klasické i současné úpravy lidových písní a koled, které jsou hlavní náplní dnešního koncertu.


          

Pozvánka

19. komorní koncert na radnici ve středu 25. ledna - "Večer s houslemi a klavírem"
Lukáš Novotný – housle, klavírní doprovod Dagmar Zámečníková, Lucie Czajkowská - klavír
Program: J. Brahms, F. Chopin, B. Smetana

Internetové stránky o koncertech i o pěveckém sboru s fotografiemi a ukázkovými nahrávkami: http://mim.voda.cz/