Město Modřice
připravilo pro všechny příznivce hudebních zážitků
16.
KOMORNÍ KONCERT NA RADNICI
Prolínání
Dechové trio TIBIA
- Lubor Pokluda, Dagmar Bradová a Jiří Brada
j.h. Kamila Nečasová - klavír
Středa 26. října 2005 v 19 hodin
Nová radnice na náměstí Svobody v Modřicích
-
Program koncertu
-
- Wolfgang Amadeus Mozart: Divertimento č. 1
- Allegro
- Menuet
- Adagio
- Menuet
- Rondo
Lubor Pokluda a Dagmar Bradová - klarinety,
Jiří Brada - fagot
- Giuseppe Sammartini: Sonáta d-moll
pro dvě altové flétny a basso continuo
Lubor Pokluda a Dagmar Bradová - altové zobcové flétny
Jiří Brada - basová zobcová flétna,
Kamila Nečasová j.h. - klavír
- Franz Danzi: Concertino op. 47
pro klarinet, fagot a orchestr
- Anadante moderato
- Allegretto
Dagmar Bradová - klarinet,
Jiří Brada - fagot
Kamila Nečasová j.h. - klavír
***** přestávka 10 minut *****
- František Vincenc Kramář: Koncert Es-dur op.91
pro dva klarinety a orchestr
Dagmar Bradová a Lubor Pokluda - klarinety
Kamila Nečasová j.h. - klavír
- Ján Zimmer: Tatry op. 11
klavírní suita
Kamila Nečasová j.h. - klavír
- Jacques Ibert: Pět kusů pro trio
- Allegro vivo
- Andantino
- Allegro assai
- Andante
- Allegro quassi marziale
Lubor Pokluda a Dagmar Bradová - klarinety,
Jiří Brada - fagot
-
O autorech skladeb
-
-
Franz Danzi (1763-1826)
-
Německý skladatel a dirigent, syn známého italského čelisty. Působil v Mannheimu, Mnichově, Stuttgartu a Karlsruhe. Složil více než šest desítek různých děl, od oper a symfonií až po sonáty. Byl současníkem Mozarta, Beethovena a C. M. von Webera, se kterým se přátelil.
-
Jacques François Antoine Ibert (1890-1962)
-
Francouzský skladatel impresionistické školy. Studoval na pařížské konzervatoři a v r. 1919 za svoji kantátu "Básník a víla" získal "Prix de Rome". Působil také jako ředitel Francouzské Akademie v Římě a Opera-Comique Paris. Jeho barevné, technicky dokonalé a často vtipné skladby všech žánrů včetně hudby symfonické, komorní i filmové, patří k tradičnímu francouzskému stylu.
-
František Vincec Kramář - Krommer (1759-1831)
-
Český hudební skladatel a houslista. Pocházel z Kamenice u Třebíče a hudební vzdělání získal u svého strýce A. M. Krommera v Tuřanech. Po několika letech ve Vídni přijal zaměstnání v Uhrách - v letech 1783-1791 údajně kapelníkem hudby hraběte Károlyho. Po obsazení Bělehradu Turky psaly Krameriusovy c.k. vlastenecké noviny, že "W čas této ceremonye muzikanti od regymentu Károly neustále hráli, a tak pěkné kausky uwedli, že Turci nad tjm ussi, oči a huby otwjrali". Po návratu do Vídně působil jako houslista ve dvorní kapele a po smrti L. Koželuha byl v letech 1818 až 1831 "ředitelem komorní hudby a dvorním skladatelem". Kramář je autorem devíti symfonií a celé řady instrumentálních koncertů. Těžiště jeho tvorby leží v oblasti hudby komorní - zvláště díla věnovaná klarinetu a hoboji
patří k nejšťastnějším. Jeho skladby mají výraznou melodiku a často využívají české i romantické prvky. Byly vydávány v mnoha reedicích v Německu, Dánsku, Francii, Anglii, Itálii i v Americe a skladateli se dostalo mnoha poct a vyznamenání. I dnes po dvou stech letech je jeho hudba stále živá - pod jménem "Krommer", které používal po strýci pro zjednodušení výslovnosti, lze o tom nalézt mnoho dokladů na internetu.
-
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
-
Rakouský skladatel, v jehož díle se spojují všechny prvky ranného klasicizmu z celé evropské hudební kultury a proto patří k nejvýznamnějším osobnostem světové hudby. Jeho dílo zahrnuje přes 600 skladeb ze všech oborů.
Divertimenta č. 1 až 5 vznikla v roce 1783 ve Vídni. Mozart v nich použil a zpracoval melodie ze svých operních a instrumentálních děl. Celá série patří do skupiny komorních skladeb, které byly uváděny při pravidelné středeční společnosti v domě slavného vídeňského botanika J. F. Jacquina. Skladby jsou technicky náročné, často s virtuózními prvky a svědčí o vysoké úrovni tehdejších hudebníků.
-
Sammartini Giuseppe (1695-1750)
-
Italský hudební skladatel a hobojista. Velice oblíbené byly jeho komorní skladby, zejména pro flétnu a hoboj. Od roku 1723 žil v Londýně, kde se stýkal s G. F. Haendlem a prováděl jeho skladby.
-
Ján Zimmer (1926-1993)
-
Slovenský skladatel a klavírní virtuóz, žák Eugena Suchoně na Státní konzervatoři v Bratislavě a F. Farkase na Vysoké škole F. Liszta v Budapešti. Svoje skladatelské schopnosti rozvinul především v oblasti instrumentální hudby. Skládal symfonie, klavírní koncerty, skladby pro varhany, komorní a filmovou hudbu i další žánry.
-
O účinkujících
-
-
Jiří Brada
-
První seznámení s hudbou pod odborným vedením bylo na hudební škole v Holešově. Odtud směřovala cesta na konzervatoř v Brně. Hru na klavír studoval ve třídě prof. Jiřího Nykodýma v letech 1979 - 1985. Od absolutoria konzervatoře se věnuje pedagogické činnosti - nejdříve na ZUŠ Zbýšov u Brna, nyní na ZUŠ Židlochovice, pobočka Rajhrad.
-
Dagmar Bradová
-
Pochází z Modřic. První hudební krůčky vedl pan učitel Oldřich Brychta a Radko Fronc na místní hudební škole. Dalším stupněm bylo studium na konzervatoři v Brně v letech 1979-1985 ve třídě prof. Lubomíra Bartoně a později studium na JAMU, ve třídě Bohumíra Koukala a Valtra Vítka. Od ukončení studia se věnuje pedagogické činnosti - nejdříve na hudební škole v Tišnově, nyní na ZUŠ Židlochovice, odloučené pracoviště Moravany.
-
Kamila Nečasová
-
Po absolvování brněnské konzervatoře ve třídě prof. Jiřího Peši nyní studuje 1. ročník Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Kromě toho též působí na ZUŠ Židlochovice, kde vyučuje hru na klavír.
-
Lubor Pokluda
-
Absolvent brněnské konztervatoře ze třídy prof. Lubomíra Bartoně, následně vystudoval ve třídě odb. asistenta V. Spilky JAMU. Je členem orchestru opery Janáčkova divadla v Brně a na ZUŠ Židlochovice vyučuje hru na klarinet, saxofon a zobcovou flétnu.
-
Pozvánka
-
17. komorní koncert na radnici
ve středu 30. listopadu - "Neřesti a slasti"
Ivana Krejčiříková – zpěv, Simona Holubcová – zpěv a renesanční loutna,
Věra Mikulášková – viola da gamba
Program: G. Gastoldi, M. Cara, D. Ortíz, T. Hume, W. Lawes, T. Campion, R. Jones
18. komorní koncert na radnici
ve středu 14. prosince - "Předvánoční koledové zpívání"
Smíšený pěvecký sbor města Modřice - sbormistr Jana Kovářová
a hosté
Internetové stránky o koncertech s fotografiemi:
http://mim.voda.cz/