Město Modřice
připravilo pro všechny příznivce hudebních zážitků

          
16.
KOMORNÍ KONCERT NA RADNICI

          

Prolínání


          
Dechové trio TIBIA - Lubor Pokluda, Dagmar Bradová a Jiří Brada
j.h. Kamila Nečasová - klavír
Středa 26. října 2005 v 19 hodin
Nová radnice na náměstí Svobody v Modřicích

Program koncertu

  1. Wolfgang Amadeus Mozart:   Divertimento č. 1
    • Allegro
    • Menuet
    • Adagio
    • Menuet
    • Rondo

    Lubor Pokluda a Dagmar Bradová - klarinety, Jiří Brada - fagot
  2. Giuseppe Sammartini:   Sonáta d-moll
    pro dvě altové flétny a basso continuo
    • Adagio
    • Allegro

    Lubor Pokluda a Dagmar Bradová - altové zobcové flétny
    Jiří Brada - basová zobcová flétna, Kamila Nečasová j.h. - klavír
  3. Franz Danzi:   Concertino op. 47
    pro klarinet, fagot a orchestr
    • Anadante moderato
    • Allegretto

    Dagmar Bradová - klarinet, Jiří Brada - fagot
    Kamila Nečasová j.h. - klavír
  4. ***** přestávka 10 minut *****

  5. František Vincenc Kramář:   Koncert Es-dur op.91
    pro dva klarinety a orchestr
    • 3. věta Alla Polacca

    Dagmar Bradová a Lubor Pokluda - klarinety
    Kamila Nečasová j.h. - klavír
  6. Ján Zimmer:   Tatry op. 11
    klavírní suita
    • část Rysy
    • Allegretto

    Kamila Nečasová j.h. - klavír
  7. Jacques Ibert:   Pět kusů pro trio
    • Allegro vivo
    • Andantino
    • Allegro assai
    • Andante
    • Allegro quassi marziale

    Lubor Pokluda a Dagmar Bradová - klarinety, Jiří Brada - fagot

 

O autorech skladeb

Franz Danzi (1763-1826)
Německý skladatel a dirigent, syn známého italského čelisty. Působil v Mannheimu, Mnichově, Stuttgartu a Karlsruhe. Složil více než šest desítek různých děl, od oper a symfonií až po sonáty. Byl současníkem Mozarta, Beethovena a C. M. von Webera, se kterým se přátelil.

Jacques François Antoine Ibert (1890-1962)
Francouzský skladatel impresionistické školy. Studoval na pařížské konzervatoři a v r. 1919 za svoji kantátu "Básník a víla" získal "Prix de Rome". Působil také jako ředitel Francouzské Akademie v Římě a Opera-Comique Paris. Jeho barevné, technicky dokonalé a často vtipné skladby všech žánrů včetně hudby symfonické, komorní i filmové, patří k tradičnímu francouzskému stylu.

František Vincec Kramář - Krommer (1759-1831)
Český hudební skladatel a houslista. Pocházel z Kamenice u Třebíče a hudební vzdělání získal u svého strýce A. M. Krommera v Tuřanech. Po několika letech ve Vídni přijal zaměstnání v Uhrách - v letech 1783-1791 údajně kapelníkem hudby hraběte Károlyho. Po obsazení Bělehradu Turky psaly Krameriusovy c.k. vlastenecké noviny, že "W čas této ceremonye muzikanti od regymentu Károly neustále hráli, a tak pěkné kausky uwedli, že Turci nad tjm ussi, oči a huby otwjrali". Po návratu do Vídně působil jako houslista ve dvorní kapele a po smrti L. Koželuha byl v letech 1818 až 1831 "ředitelem komorní hudby a dvorním skladatelem". Kramář je autorem devíti symfonií a celé řady instrumentálních koncertů. Těžiště jeho tvorby leží v oblasti hudby komorní - zvláště díla věnovaná klarinetu a hoboji patří k nejšťastnějším. Jeho skladby mají výraznou melodiku a často využívají české i romantické prvky. Byly vydávány v mnoha reedicích v Německu, Dánsku, Francii, Anglii, Itálii i v Americe a skladateli se dostalo mnoha poct a vyznamenání. I dnes po dvou stech letech je jeho hudba stále živá - pod jménem "Krommer", které používal po strýci pro zjednodušení výslovnosti, lze o tom nalézt mnoho dokladů na internetu.

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
Rakouský skladatel, v jehož díle se spojují všechny prvky ranného klasicizmu z celé evropské hudební kultury a proto patří k nejvýznamnějším osobnostem světové hudby. Jeho dílo zahrnuje přes 600 skladeb ze všech oborů. Divertimenta č. 1 až 5 vznikla v roce 1783 ve Vídni. Mozart v nich použil a zpracoval melodie ze svých operních a instrumentálních děl. Celá série patří do skupiny komorních skladeb, které byly uváděny při pravidelné středeční společnosti v domě slavného vídeňského botanika J. F. Jacquina. Skladby jsou technicky náročné, často s virtuózními prvky a svědčí o vysoké úrovni tehdejších hudebníků.

Sammartini Giuseppe (1695-1750)
Italský hudební skladatel a hobojista. Velice oblíbené byly jeho komorní skladby, zejména pro flétnu a hoboj. Od roku 1723 žil v Londýně, kde se stýkal s G. F. Haendlem a prováděl jeho skladby.

Ján Zimmer (1926-1993)
Slovenský skladatel a klavírní virtuóz, žák Eugena Suchoně na Státní konzervatoři v Bratislavě a F. Farkase na Vysoké škole F. Liszta v Budapešti. Svoje skladatelské schopnosti rozvinul především v oblasti instrumentální hudby. Skládal symfonie, klavírní koncerty, skladby pro varhany, komorní a filmovou hudbu i další žánry.


          

O účinkujících

Jiří Brada
První seznámení s hudbou pod odborným vedením bylo na hudební škole v Holešově. Odtud směřovala cesta na konzervatoř v Brně. Hru na klavír studoval ve třídě prof. Jiřího Nykodýma v letech 1979 - 1985. Od absolutoria konzervatoře se věnuje pedagogické činnosti - nejdříve na ZUŠ Zbýšov u Brna, nyní na ZUŠ Židlochovice, pobočka Rajhrad.

Dagmar Bradová
Pochází z Modřic. První hudební krůčky vedl pan učitel Oldřich Brychta a Radko Fronc na místní hudební škole. Dalším stupněm bylo studium na konzervatoři v Brně v letech 1979-1985 ve třídě prof. Lubomíra Bartoně a později studium na JAMU, ve třídě Bohumíra Koukala a Valtra Vítka. Od ukončení studia se věnuje pedagogické činnosti - nejdříve na hudební škole v Tišnově, nyní na ZUŠ Židlochovice, odloučené pracoviště Moravany.

Kamila Nečasová
Po absolvování brněnské konzervatoře ve třídě prof. Jiřího Peši nyní studuje 1. ročník Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Kromě toho též působí na ZUŠ Židlochovice, kde vyučuje hru na klavír.

Lubor Pokluda
Absolvent brněnské konztervatoře ze třídy prof. Lubomíra Bartoně, následně vystudoval ve třídě odb. asistenta V. Spilky JAMU. Je členem orchestru opery Janáčkova divadla v Brně a na ZUŠ Židlochovice vyučuje hru na klarinet, saxofon a zobcovou flétnu.


          

Pozvánka

17. komorní koncert na radnici ve středu 30. listopadu - "Neřesti a slasti"
Ivana Krejčiříková – zpěv, Simona Holubcová – zpěv a renesanční loutna, Věra Mikulášková – viola da gamba
Program: G. Gastoldi, M. Cara, D. Ortíz, T. Hume, W. Lawes, T. Campion, R. Jones

18. komorní koncert na radnici ve středu 14. prosince - "Předvánoční koledové zpívání"
Smíšený pěvecký sbor města Modřice - sbormistr Jana Kovářová a hosté

Internetové stránky o koncertech s fotografiemi: http://mim.voda.cz/